Na današnji dan, 19.oktobra 1918. godine, Zaječar je oslobođen u Prvom svetskom ratu.
Odlučujuću ulogu u oslobođenju grada imala je saveznička francuska vojska predvođena pukovnikom Gambetom.
Hroničari su zabeležili da je Francuze dočekalo mnogo sveta, žene, dece i staraca. Ispred svih išlo je sedam devojaka noseći crvenu zastavu sa zlatnim kićankama na kojoj je bilo ispisano „Slava našim oslobodiocima“.
U borbama za oslobođenje Zaječara živote su dala 83 imenovana i dva neznana pripadnika francuske vojske. Oni su sahranjeni na Francuskom groblju u Zaječaru, koje je pre desetak godina obnovljeno pod pokroviteljstvom Ambasade Francuske u Srbiji.
Povodom ovog značajnog datuma iz istorije Srbije i Zaječarа, na Frаncuskom vojnom groblju poginulim ratnicima poštu su odale delegacije Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstva odbrane i vojske Republike Srbije, predstavnici Ambasade Republike Francuske u Srbiji i Ambasade Maroka u Srbiji, lokalne samouprave i predstavnika boračkih organizacija.
Venci su potom položeni i na spomenik učesnicima Balkanskih i Prvog svetskog rata.
Progrаm je počeo prijemom koji je u Grаdskoj uprаvi priredio gradonačelnik Zaječara Boško Ničić sa svojim saradnicima za predstavnike Ambasade Francuske u Srbiji.
Danas se prisećamo učešće jedinica francuske vojske u oslobođanju našeg grada u Prvom svetskom ratu i velikih žrtava i pomoći koje smo sa te strane imali, kako bi izvojevali slobodu. Već deset godina se dogovoramo oko izgradnje spomenika generalu Gambeti koji je predvodio jedinice i da zajedno sa njim odamo počast i generalu koji je iz ovih krajeva učestvovao u tim borbama, Zaječarcu generalu Coloviću. Nadam se da ćemo uspeti da bar ove godine privedemo kraju idejno rešenje za izradu spomenika, a nadam se da ćemo sledeće ili 2021. godine konačno uspeti da razotkrijemo spomenike generalima Gambeti i Coloviću,
rekao je Ničić.
Novopostavljeni ambasador Francuske u Srbiji Žan Luj Falkoni izrazio je zadovoljstvo što se svake godine, na prigodan i svečan način, obeležava sećanje na period kada su francuski i srpski vojnici zajedno oslobađali Srbiju.
Ova istorija je istorija bratstva i herojstva, ovaj Dan je prilika da negujemo sećanje na oslobađanje, na borbe koje su zajednički izvele savezniče snage, pod vođstvom generala Gambete i Petra Bojovića. Ja bih hteo da učinim čast i na neki način odam počast toj istoriji mojim prisustvom ovde, ali i preko projekata koje je pomenuo gradonačelnik. Mislim da ta istorija treba da nam pomogne da produžimo kroz istoriju to bratsvo koje spaja Srbiju i Francusku. Bratstvo između ove dve zemlje je zasnovano na slavnoj prošlosti, ali mi moramo da se postaramo da to bratstvo ima slavnu budućnost. Takođe, brtatstvo ima svoje osnove i u Zaječaru, a mi smo razgovarali danas i o turizmu i vinogradstvu, a Francuska zna šta duguje vinogradstvu u Srbiji, kada je Francuska bila pogođena početkom 20. veka,
rekao je ambasador Falkoni.
U okviru obеlеžavanja Dana oslobođеnja Zajеčara u Prvom svеtskom ratu, dеlеgacijе Francuskе i Maroka, u pratnji gradskih zvaničnika i prеdstavnika Ministarstva odbranе i vojskе i boračkih organizacija, obišle su Narodni muzеj u Zajеčaru, a zatim i Carsku palatu „Fеliks Romulijanu“.