Beše nekada Radio Zaječar…

Javnom tribinom “Kako je nastajala tonska arhiva Radio Zaječara i gde je ona danas?”, u Omladinskom centru počeo je novi serijal razgovora o temama koje se tiču Zaječara i života u njemu, pod nazivom “Raščivijavanje”.
Sagovornici Danijele Milovanović Nedeljković, koja je i sama ponikla u najstarijoj lokalnoj radio stanici u staroj Jugoslaviji, bile su njene nekadašnje kolege Tihomir Pavlović, Irena Jović Stanojević, Branislav Dervišević, Vladimir Đak Janković i Velibor Todorov.

Sa mnogo sete i emocija učesnici su se prisetili decenija stvaranja nekada najjačeg glasila južno od Beograda, dokumentacije koja je godinama prikupljana, dokumentarnih emisija, ekskluzivnih snimaka – svega što čini istoriju Zaječara i Timočke Krajine.

U diskusiju su se uključili brojni građani želeći da znaju šta se nakon gašenja signala sredinom 2016. godine desilo sa arhivom koju je posedovala Timočka televizija i radio.

U publici su bili i nekadašnji radnici ovog glasila koji su u toj kući ostali do njenog gašenja. Kako se čulo, postojao je tačan popis arhive, koja je jednim delom bila digitalizovana. Bila je u zgradi 5. aprila kada su je radnici napustili, a već 10. maja, kada su došli da naplate svoja potraživanja, iz zgrade je uklonjeno mnogo toga, pa i arhiva.

Ostaje pitanje zašto niko od nadležnih nije reagovao.

Sličnu sudbinu doživele su i arhive drugih privatizovanih radio i tv stanica u Srbiji.

Na skupu se čulo da je jedan deo kopije arhivske građe sačuvan na zavičajnim odeljenjima biblioteka u okruženju, kao i u privatnim arhivama nekadašnjih zaposlenih.

Razmišlja se, zaključili su učesnici tribine, o formiranju posebnog legata u Istorijskom arhivu gde bi bila sačuvana “spasena” tonska arhiva nekadašnjeg Radio Zaječara koji bi u decembru, da je opstao, proslavio 75 godina od prvog oglašavanja.