Ministar kulture uveličao jubilej Istorijskog arhiva

Zaječar danas obeležava značajan jubilej jedne od ustanova kulture koja se već sedam decenija brine za ono što je naša prošlost kroz važna istorijska dokumenta i drugu građu koje su ostavile generacije u Zaječaru, Boljevcu i Knjaževcu.

Čast Arhivu i svim ustanovama kulture u gradu učinio je danas resorni ministar Vladan Vukosavljević koji je čestitajući zaposlenima vredan jubilej rekao da Arhiv zapravo čuva DNK našeg istorijskog i kulturnog razvoja, a da će u tom poslu i dalje imati podršku ovog ministarstva.

Uz pomoć Ministarstva kulture i informisanja Istorijski arhiv je u prethodnih sedam godina realizovao 24 projekta koji su se odnosili na obezbeđivanje boljih uslova u depou, izdavanje publikacija i digitalizaciju za koju su obezbedili najsavremeniji skener.

U depoima Arhiva nalazi se oko 3.000 dužnih metara arhivske građe, koja obuhvata period od 1718. do 2017. godine, razvrstanih u 485 fondova i zbirki dokumenata.

Odlukom Arhiva Srbije 1999. godine, kao nadležne matične ustanove, za arhivsku građu od izuzetnog značaja proglašeno je 11 arhivskih fondova.

Za arhivsku građu od izuzetnog značaja proglašena je građa razvrstana u 48 fondova i zbirki, od kojih su crkvene matične knjige razvrstane u 26 fondova verskih ustanova i organizacija.

Među brojnim vrednim dokumentima u depou Arhiva najstariji su geografska karta iz 1718, dva testamenta iz 1789. i 1793. godine, kao i više tapija na turskom jeziku iz perioda od 1817. do 1872 godine.

Istorijski arhiv “Timočka krajina” danas ide još jedan korak ka budućnosti potpisivanjem sporazuma o saradnji sa Bugarskim državnim arhivom iz Sofije, kojim osigurava učešće na konkursima prekogranične saradnje i dostupnost evropskim fondovima. Sedmu deceniju rada ova ustanova dočekuje u najvažnijem poslu – digitalizaciji,

kaže direktor Velibor Todorov.

Nakon što je prisustvovao promociji monografije i bibliografije Arhiva, ministra Vukosavljevića ugostio je i gradonačelnik Zaječara Boško Ničić. Između ostalog bilo je reči o najstarijoj rok manifestaciji i budućem muzeju rokenrola:

Imao sam to zadovoljstvo da ministra pozovem da 30. juna bude gost naše Gitarijade i da zajedno sa Bili Ajdolom položimo kamen temeljac za ovaj Muzej rokenrola koji će se graditi 2-3 godine i gde će sigurno učestvovati i Vlada Republike Srbije i ministarstvo i evropski fondovi,

rekao je gradonačelnik Zaječara Boško Ničić.

Ministar Vladan Vukosavljević je ponovio da je stav ministarstva politika decentralizacije kulture što podrazumeva pomoć i ulaganje u dalji razvoj i osavremenjavanje svih ustanova kulture.

Zaječar je stara, važna i velika srpska varoš koja u kulturno-istorijskom smislu pokriva veliki raspon, ako krenemo samo od Feliks Romulijane pa do budućeg Muzeja rokenrola, dakle od rimskog nasleđa pa do jednog muzeja savremene i popularne kulture, naravno i manifestacija koja stoji kao podloga za logiku neophodnosti postojanja jedne takve ustanove, jeste jedna nesvakidašnja stvar za našu sredinu, a ta stvar se zove tradicija. Sve što uspemo da održimo preko pola veka zaslužuje duboki naklon i poštovanje bez obzira da li se nalazi u oblasti rokenrola ili nekoj drugoj. Osim toga u Zaječaru se nalazi jedna od tri najstarije Gimnazije u Srbiji, što samo govori da nekadašnja varoš a sada grad, zaista jeste jedno od kulturnih žarišta,

rekao je ministar.

Posetu Zaječaru ministar je završio prisustvom svečanoj Akademiji koju je Istorijski arhiv za sve goste organizovao u pozorištu.

fotografije: Istorijski arhiv