Podrška Japana radionicama za proizvodnju reciklažnog papira

Socijalno preduzeće “Naša kuća” iz Beograda, koje zapošljava osobe sa teškoćama u razvoju, jedino u ovom delu sveta proizvodi papir od praznih paklica cigareta, prema pravilima drevne japanske veštine. Ovaj jedinstven proces proizvodnje papira probno se radi i u Zaječaru, preko udruženja roditelja dece sa smetnjama u razvoju „Rime“ a planira se i u Kragujevcu.

„Naša kuća“ i nekoliko udruženja roditelja dece sa smetnjama u razvoju imaju višegodišnju podršku Japanske državne agencije za međunarodni razvoj i saradnju – JICA (Džajka) zahvaljujući kojoj je i preneta ova japanska drevna veština u Srbiju. Džajka je sada zainteresovana da finansira i na druge načine podrži otvaranje prve profesionalne radionice za proizvodnju reciklažnog papira u kojoj bi bilo zaposleno tridesetak osoba sa smetnjama u razvoju. Prva ovakva radionica, ili mala fabrika, bila bi otvorena u Beogradu, u okviru socijalnog preduzeća „Naša kuća“ a potom bi, kako se ostali gradovi budu uključivali, ove fabrike bile otvarane i u drugim mestima u Srbiji.

„Zahvaljujući agenciji Džajka naši ljudi su prošli obuku za proizvodnju papira na ovaj način i jedini smo koji poznajemo ovu veštinu, koja se u Japanu neguje vekovima. Pored finansijske podrške za pokretanje fabrike, dobićemo i obuku o tome kako da vodimo fabriku i kako da ovu proizvodnju širimo dalje po drugim gradovima u Srbiji“, kaže Anica Spasov, osnivačica socijalnog preduzeća „Naša kuća“.

U ovom trenutku u prostorijama „Naše kuće“ u Beogradu, gde je organizovana ručna proizvodnja papira od paklica cigareta, angažovano je 15 osoba sa teškoćama u razvoju i oni mesečno proizvedu 100 kg ovog papira. Ovako proizveden papir koriste likovni umetnici, koristi se dalje za pravljenje ambalaže ili kao dekorativni papir. Prazne paklice cigareta u „Našu kuću“ stižu iz svih gradova Srbije, a šalju ih građani koji znaju za ovu proizvodnju. Podršku imaju i od japanske kompanije Japan Tobacco International (JTI) koja im dostavlja karton od paklica cigareta ali ih i finansijski i na druge načine pomaže već osam godina.

Suzana Ilić, predsednica zaječarskog udruženja roditelja dece sa teškoćama u razvoju „Rime“, kaže da je i u ovom udruženju započet probna proizvodnja i da, iako još uvek nemaju mašine, oni uspevaju da kroz ručni proces proizvedi reciklažni papir.

„Vrlo smo zainteresovani da na ovom polju sarađujemo sa Gradom Zaječarom i Dnevnim boravkom za lica ometena u razvoju i ponudimo Gradu ovu uslugu. Ovo je i radna terapija za osobe sa teškoćama u razvoju ali i dobar način da neki od njih zarade i budu samostalni, što nam mora biti cilj“, kaže ona.

I udruženje „Rime“ ima podršku japanske agencije Džajka i može da dobije obuku i za proces proizvodnje i za vođenje buduće profesionalne radionice ili fabrike. U udruženju veruju da će Grad Zaječar imati sluha za ovu ideju i da neće propustiti priliku da unapredi život osoba sa smetnjama u razvoju u ovom gradu.