Predstavljena izdavačka delatnost Etnografskog instituta SANU

U čitalištu Matične biblioteke „Svetozar Marković” predstavljena je izdavačka delatnost Etnografskog instituta SANU. Tim povodom govorile su mast. Biljana Milenković, etnolog i dipl. bibliotekar savetnik EI SANU i dr Mladena Prelić, viši naučni saradnik EI SANU.

U okviru ovog predstavljanja, o publikaciji „Praznik Svetog Đorđa” govorila je dr Gordana Blagojević, naučni savetnik EI SANU. Dr Dejan Кrstić, dugogodišnji saradnik EI SANU, muzejski savetnik Narodnog Muzeja u Zaječaru, govorio je o Timočkoj Кrajini u izdanjima EI SANU.

Etnografski institut je pre dve godine proslavio sedamdeset godina svog postojanja. U pitanju je važan institut za etnološka i antropološka istraživanja. Jedna od aktivnosti povodom jubileja Etnografskog instituta bila je i gostovanje i povezivanje sa kolegama iz manjih mesta širom Srbije. Etnografski institut tadašnje Srpske akademije nauka, osnovan je sredinom 1847. imao je četiri stalna istraživača i mnogobrojne spoljne saradnike, koji su se bavili antropogeografskim i folklorističkim istraživanjima. Rad u institutu se razvijao okrećući se etnološkim i antropološkim temama u užem smislu. Najpre kulturnim promenama ruralnih oblasti pa istraživanjima kulture nacionalnih manjina. Od sadamdesetih godina prošlog veka, počinje i značajnije istraživanje etniciteta i identiteta na primeru iseljeništva, ali takođe i urbane i savremene popularne kulture. Poslednjih godina pristupa se proučavanju religijskog života i kulturnog nasleđa, a istraživanju migracija prilazi se iz novog ugla.

Danas, institut predstavlja uglednu naučno-istraživačku ustanovu u Srbiji u oblasti etnologije i antropologije, sa 31 zaposlenim istraživačem od kojih su 26 u zvanju doktora nauka, koji istražuju svakodnevni život, kulturno nasleđe, i identitet, pre svega stanovništva Srbije, ali i drugih naroda. Institut ima svoju naučnu stručnu biblioteku sa preko 35 000 publikacija, među kojima i značajan fond stare i retke knjige, kolekciju geografskih karata i bogatu arhivsku građu.

izvor i foto: zaječarska biblioteka