Sinoć je u Zaječaru predstavljena knjiga „Posvete Koželjcu“ dr Ljubiše Rajkovića Koželjca, u izdanju zaječarske biblioteke.
Na promociji su govorili recenzenti Violeta Stanković Anđelković, diplomirani bibliotekar – savetnik, Jelica Ilić, viši kustos Narodnog muzeja u Zaječaru, kao i dr etnoloških nauka Dejan Krstić.
U godini kada autor puni 80 godina života i 60 godina književnog i pedagoškog rada, doktor Ljubiša Rajković Koželjac, svom bogatom opusu izdanja dodaje i specifično delo, veoma retko u publicističkom svetu. Sam autor nam je rekao kako je došao na ideju da u korice ove knjige smesti oko 1600 posveta koje je dobio sa knjigama.
Moram priznati da nikada nisam mislio da ću imati jednu ovakvu knjigu. Ona ima na stotine autora, obimna je, ali moram da kažem da mi je inspiraciju dala veoma dobra knjiga, jedno divot izdanje Radovana Popovića pod nazivom „Posvete srpskih pisaca“ gde ima dosta faksimila, fotografija… Zbog toga sam i ja pomislio da ne bi bilo loše da iz svoje ogromne biblioteke izdvojim neke od tih knjiga sa posvetama koje mnogo kazaju, ne samo o meni, kome se daruje knjiga, već i o samom darodavcu. Ove knjige su retke kod nas, jer one nisu za čitanje, više su za prelistavanje, ali se iz njih vidi dosta toga što je vezano za moj spisateljski rad, i vidi se u čemu mi je prošao život,
istakao je Koželjac.
Među brojnim posvetama su i reči naših poznatih književnika, a korice ovog dela krasi fotografija potpisivanja knjiga Dobrice Ćosića i posveta napisana Ljubiši Rajkoviću Koželjcu.
U pitanju su posvete na knjigama koje je dobijao na poklon i predstavljeno je oko 1.600 posveta, što je izuzetno mnogo. To su posvete koje je dobijao, počev od prve 1950. godine, kao đak trećeg razreda osnovne škole, do poslednje, koju je dobio avgusta prošle godine. On daje kompletne informacije o tim posvetima – u kojoj knjizi je posveta, datum posvete, ko je autor,
rekla je Jelica Ilić.
Zaječarska biblioteka u kojoj je Ljubiša Rajković završio svoju radnu karijeru i otišao u penziju objavila je do sada 80-ak izdanja, međutim ovo je prva knjiga ovog autora.
Koželjac je autor brojnih pesama, priča, članaka, prikaza, eseja, studija, hronika, biografija, monografija…, a poznat je i kao sakupljač usmenog narodnog blaga.
Svoju prvu pesmu objavio je davne 1954. godine u listu „Timok“, a nakon višedecenijskog spisateljskog rada, Ljubiša Rajković Koželjac jedan je od retkih koji mogu da se pohvale impozantnim književnim opusom. Do sada je iz štampe izašlo oko 60 njegovih knjiga.
Pored književnog rada bavi se i naučnim radom, osobito na polju lingvistike, filologije, istorije, etnologije i antropologije.
Za predan rad 2006. godine dobio je Vukovu nagradu Kulturno-prosvetne zajednice Srbije.
foto: zaječarska biblioteka, izvor: Za media