Sećanje na oslobodioce Zaječara u I Svetskom ratu

Na današnji dan, 19. oktobra 1918. godine, francuski konjički general Gambeta umarširao je u Zaječar. Dočekan je počastima koje samo srpski narod može da priredi svojim slobodarima. Doček je bio veoma svečan i uzbudljiv, a Gambeta te dirljive susrete nikad nije zaboravio.

U znak sećanja na taj dan, danas su održane tradicionalne srpsko-francuske komemorativne svečanosti.

Progrаm je počeo prijemom koji je u Grаdskoj uprаvi priredio gradonačelnik Zaječara Boško Ničić sa svojim saradnicima za predstavnike Ambasade Francuske u Srbiji.

Tom prilikom Ničić je rekao da će se u narednom periodu, raznim projektima, sigurno još više učvrstiti saradnja između Grada Zaječara i Ambasade Francuske u Srbiji, a sve u cilju negovanja istorije srpsko-francuske vojske.

„Drago mi je da su naši, pre svega, prijatelji iz Ambasade Republike Francuske danas opet sa nama, kao i predstavnici Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja. Imali smo vrlo lep razgovor, ja sam ih kao gradonačelnik upoznao sa tim dokle smo stigli sa projektom podizanja spomenika generalu Gambeti, i taj posao je priveden kraju. Počinje da radi komisija koja je formirana, u kojoj su i predstavnici Ambasade Francuske i našeg Ministarstva. Očekujemo da do obeležavanja 102. godišnjice oslobođenja Zaječara u Prvom svetskom ratu, taj posao konačno završimo, da na ulasku u „Popovu plažu“ otkrijemo spomenik generalu Gambeti, a ovde ispred Gradske uprave, pri kraju ulice generala Gambete, našem Zaječarcu, generalu Coloviću“, rekao je Ničić i dodao:

„Razgovarali smo i o bratimljenju Zaječara sa mestom Žozije, u Francuskoj, koje je stalo zbog kovid krize. Žozije je odlikovano od strane predsednika Srbije, zbog svega što je to mesto učinilo za naše kadate, za naše mlade ljude u Prvom svetskom ratu . Veliko je zadovoljstvo da takvo mesto bude bratska opština sa našim gradom“.

Fati Aksal, otpravnik poslova ambasade Francuske u Srbiji je prilikom svečanosti istakao da je veliko zadovoljstvo što se svake godine, na prigodan i svečan način, obeležava sećanje na period kada su francuski i srpski vojnici zajedno oslobađali Srbiju.

„Ova zajednička uspomena je istorija Francuske i Srbije. Želim ovom prilikom da se zahvalim državnim vlastima, a potom i lokalnim vlastima. Hvala gradonačelniče što ste odali počast našoj uspomeni ovim lepim projektom, ovim spomenikom, koji će, ako sam dobro razumeo, biti uskoro podignut i što vodite računa o bezbednosti našeg groblja“, rekao je Aksal.

Prema rečima Miodraga Kapora, državnog sekretara u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Srbija u poslednjih sedam, osam godina značajno menja svoj odnos prema istoriji, prema precima, prema negovanju tradicije.

„Ovde smo danas da to na najbolji način i pokažemo. Naši tradicionalni saveznici i u Prvom i u Drugom svetskom ratu – Francuzi, ovde su ostavili svoje živote kao zalog za budućnost, za nova pokolenja, a nama obavezu da ne smemo zaboraviti, kao što pamtimo naše pretke, naše slavne heroje, da na isti način moramo voditi računa i o saveznicima koji su pomogli da danas živimo slobodu koju živimo“, rekao je Kapor.

Ceremonijа polаgаnjа venаcа obavljena je nа Frаncuskom vojnom groblju, u prisustvu predstavnika Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstva odbrane i Vojske Republike Srbije, predstavnika Ambasade Republike Francuske u Srbiji, Ambasade Maroka u Srbiji i predstavnika boračkih organizacija.

U okviru obеlеžavanja Dana oslobođеnja Zajеčara u Prvom svеtskom ratu, položeni su i venci na spomenik Timočanima stradalim u Balkanskim i Prvom svеtskom ratu, na Gradskom trgu.