Danas su u Zaječaru, povodom obeležavanja 20 godina od Nato bombardovanja, na Spomenik poginulim učesnicima ratova od 1990. do 1999, položeni venci i cveće.
Vence su položili predstavnici grada Zaječara, vojske, policije, boraca, ratnih vojnih invalida, udruženja boraca, rezervnih vojnih starešina i porodica poginulih boraca.
Akcija 19 zemalja NATO saveza, cinično nazvana „Milosrdni anđeo“ trajala je 78 dana. tokom koje je bilo 30.000 vazdušnih naleta, 50.000 ispaljenih razornih projektila.
Napad na SRJ izvršen je bez odobrenja Saveta bezbednosti UN, što je bio presedan. Naredbu je tadašnjem komandantu savezničkih snaga, američkom generalu Vesliju Кlarku, izdao generalni sekretar NATO Havijer Solana.
Tokom dva i po meseca NATO agresije nad SR Jugoslavijom stradalo je preko 2 500, a teško ranjeno i povređeno oko 6 000 ljudi.
Za žrtve, među kojima veliki broj civila i dece, kao i za razaranje civilnih objekata škola, bolnica, do danas nije niko odgovarao.
Sa teritoriji grada Zaječara poginulo je šest oficira i jedan pripadnik MUP-a. Tokom 78 dana bombardovanja bilo je mobilisano oko šest hiljada Zaječaraca.
Na inicijativu Nezavisnog sindikata policije, Vojnog sindikata i Udruženja građana Za česme, danas je potpisan sporazum da se povodom 20 godina od NATO bombardovanja u Zaječaru igradi spomen česma. Sporazum su potpisali, pored ove tri organizacije i Savez udruženja boraca, Udruženje vojnih invalida, Organizacija rezervrnih vojnih starešina, Udruženja vojnih penzionera i Odred izviđača “Đorđe Simeonović”.
Kako je rečeno, česma se podiže u znak sećanja i poštovanje žrtava bombardovanja, a u cilju očuvanja istorije, tradicije i razvoja patriotizma. Na česmi će pisati “Žrtvama Nato agresije nad Srbijom”.
Organizacioni odbor, koji sačinjavaju članice potpisnice ovog sporazuma, razmotriće predloge za uređenje i izgradnju spomen česme i po potrebi raspisati konkurs za idejno rešenje. Predlog će biti dostavljen Gradskoj upravi kao i donatorima, radi obezbeđivanja sredstava.
foto: SUBNOR Zaječar