Svetski dan borbe protiv tuberkuloze

Srbija se i ove godine pridružila globalnoj kampanji obeležavanja Svetskog dana borbe protiv tuberkuloze.

Slogan „Vreme je“ simbolično ukazuje na važnost posvećenosti borbi protiv tuberkuloze, podizanju svesti javnosti o ovom problemu, poboljšanju dijagnostike i lečenja bolesti.

Ove godine obeležava se i 137. godišnjica objave dr Roberta Кoha o otkriću bacila tuberkuloze, uzročnika ove bolesti. Tuberkuloza se može pojaviti u bilo kom delu tela, ali najčešće se javlja u plućima. Najčešći simptomi plućne tuberkuloze su kašalj, nekada sa pojavom krvi u ispljuvku, povišena temperatura, noćno znojenje, gubitak apetita, mršavljenje i opšti osećaj slabosti.

Srbija spada u zemlje sa niskom stopom tuberkuloze. U Evropskoj uniji godišnje se prijavljuje oko 60 hiljada obolelih od tuberkuloze, a stopa prijavljivanja smanjuje se za oko 5% godišnje, rečeno je na konferenciji za novinare u zaječarskom Crvenom krstu.

Tokom 2017. godine na području Zaječarskog okruga registrovano je osam, a u samom gradu Zaječaru bilo je šest obolelih od tuberkuloze. U Borskom okrugu 2017. godine, bilo je 14 obolelih, a od toga tri recidiva, što znači da je kod njih bolest zalečena, ali se ponovo vratila. U 2018. godini na nivou Zaječarskog okruga upisano je šest slučajeva obolelih od tuberkuloze, od toga samo jedan recidiv. U Zaječaru zabeleženo je pet slučajeva obolelih. U Borskom okrugu 2018. bilo je 11 obolelih, a od toga 4 recidiva,

saopštila je dr Ivana Ćirić iz Zavoda za javno zdravlje „Timok“.

Najveća predrasuda je da tuberkuloza nije izlečiva. Bolest se leči antituberkuloznim lekovima, a bolničko lečenje traje od 6 do 8 nedelja.

foto. F kanal