Tri decenije interneta

Pre 30 godina mladi britanski softverski inženjer Tim Berners-Li koji je radio u čuvenoj naučnoj laboratoriji CERN pored Ženeve, osmislio je sistem putem koga će naučnici među sobom deliti informacije.

I time je promenio čovečanstvo!

Primitivni oblici interneta, mreže koja povezuje računare, postojali su i ranije, ali je tek World Wide Web omogućio da se web stranicama pristupa pomoću pretraživača.

Godine 1990. timu se pridružio belgijski naučnik Rober Kajo, koji je koristio HTML programski jezik za izradu web stranica.

Zajedno su stvorili “hiperteksualni prenosni protokol” ili HTTP, koji je korisnicima omogućio da sadržaju mogu da pristupe kliktanjem na linkove i web adrese, odnosno URL-ove.

Krajem devedesetih godina, Tim Berners-Li je pustio u pogon prvi server za pretragu mreže.

Prvi pregledač izvan CERN-a u upotrebu je stavljen početkom 1991. godine, prvo u drugim istraživačkim institucijama, da bi kasnije postao otvoren i za javnost.

Prvi web-sajt Info.cern.ch nastao je 6. avgusta 1991. Na prvoj stranici stajale su informacije o hipertekstu, uputstva o kreiranju sopstvenih stranica i kako se pretražuje web.

Tri decenije kasnije, život se bez interneta ne može gotovo ni zamisliti, a najprostije web sajtove umeju da naprave čak i osnovci.

izvor: Nezavisne novine, foto: allamericanviews.com