U Istorijskom arhivu Timočke Krajine u Zaječaru otvorena je izložba fotografija i dokumenata povodom stogodišnjice FK „Timok“.
Izložba prati rast i razvoj jednog kluba iz malog grada koji je star koliko i Fudbalski savez Srbije.
To je priča o jednom stogodišnjaku koji je, kao i reka koja nosi isto ime, godinama vijugao od zona i srpskih liga do Druge savezne lige. Nažalost, i nazad, do zone, gde se i danas nalazi.
Jedan od najstarijih živih fudbalera “Timoka“, koji je igrao pedesetih godina prošlog veka, gledajući ovu izložbu iznosi svoja sećanja.
Sećam se jednog fantastičnog, ako mogu tako da kažem, vremena sa ljudima koji su u to vreme bili prvo izuzetni fudbaleri, drugo izuzetni ljudi, i “Timok” je u to vreme bio praktično sinonim fudbala ne samo za Timočku Krajinu nego i za celu Srbiju,
kaže Momčilo Meda Ilić, bivši fudbaler “Timoka“.
Veliki broj posetilaca ove izložbe se slaže da je “Timok” najbolje igrao kada su nosioci igre bili momci iz grada i okoline.
Rekao sam, najbolji je bio kada su glavni igrači bili iz Zaječara. Što se tiče rezultata, pamte se podvizi u Kupu. Na ovoj izložbi imamo plakate posvećene utakmicama u Kupu, evo vidim tu Dinamo–Timok iz 1973. godine. Ja sam došao iz Beograda kao što bi se reklo kao specijalni izveštač, tad sam radio kao dopisnik Vjesnika iz Beograda. Dinamo iz Zagreba, a 3:1 za “Timok,
seća se novinar Vladimir Stanković.
Fudbalski klub “Timok”, pored sportske, ima i značajnu društvenu dimenziju u ovom gradu.
Timok je, da podsetim, izuzetno zaslužan zašto su sto godina unazad naša deca odvojena od ulice, naša deca su pored Fudbalskog kluba “Timok” naučila da se druže, da pobeđuju, da razumno gube i da u gubitku nađu pobedu,
navodi Velibor Todorov, direktor Istorijskog arhiva.
Bivši igrači i navijači kažu da nije važno koliko je klub star i u kom rangu se takmiči. Dostojanstvo i ponos aktuelni su u svakom rangu.
foto: fb; preuzeto: RTS/Vladimir Glišić