Knjaževačke dvopređene čarape u dokumentacu NALED-a

NALED i Etno mreža uz podršku Švajcarske razvojne saradnje snimaju film o poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima i tradicionalnim rukotvorinama iz Srbije sa geografskom oznakom, među kojima će biti u prepoznatljive knjaževačke dvopređene čarape.

U Zavičajnom muzeju u Knjaževcu minulih pola veka postoji stara zbirka dvopređenih čarapa, koju su osnovali Vidosava i Svetozar Popović, profesori iz Knjaževca, koji su pre II Svetskog rata bili učitelji u staroplaninskim selima. Zbirka od preko 600 pari vunenih čarapa čuva se, kao kulturno dobro od nacionalnog značaja.

Zavičajni muzej Knjaževac – izložba iz 1986. godine

Za pletenje jednog para dvopređnih čarapa potrebno je sedam radnih dana, ako se dnevno plete po 10 sati. Od drugih vunenih čarapa dvopređne se u mnogome razlikuju po načinu proizvodnje tj. pletenja, po kom su i dobile ime. Pletu se od dve niti crne i crvene boje koje daju osnovnu ornamentiku-šaru, a jarke prirodne boje koriste se za bogate ukrase.

U dokumentarcu će se osim knjaževačkih čarapa naći i : leskovački ajvar, futoški kupus, ariljska malina, sjenički sir, pirotski ćilim, bezdanski damast, kao i autentične rukotvorine poput staparskog ćilima, tekeriškog peškira, ili banatske šare.

Kako navodi NALED, ti proizvodi imaju poseban značaj za prepoznatljivost jedne zemlje i njenih gradova i regiona, jer jačaju imidž teritorije i lokalni identitet stanovništva i izvor su ekonomske snage sredina u kojima nastaju.