Polaganjem venaca i odavanjem pošte poginulima, u kasarni “Nikola Pašić” u Zaječaru juče je obeležena 76. godišnjica formiranja 9. Srpske udarne brigade.
Na spomen bistu narodnom heroju Vasiliju Đuroviću Žarkom, prvom komandantu ove brigade, vence su položili pripadnici vojske, članovi zaječarskog SUBNOR-a, predstavnici rezervnih vojnih starešina i ratnih vojnih invalida, kao i članovi udruženja vojnih penzionera i potomaka ratnika.
foto: Radio Magnum
O 9. srpskoj udarnoj brigadi, njenom ratnom putu i doprinosu narodnooslobodilačkoj borbi govorio je Dragoljub Nikolić, predsednik SUBNOR-a Zaječar.
U sadašnje vreme neki zaboravljaju i pokušavaju da menjaju istoriju, a posebno da menjaju značaj narodnooslobodilačke borbe u Drugom svetskom ratu i doprinos Srbije i Jugoslavije kao i naše Devete srpske udarne brigade.
11. marta 1944. godine u selu Rečica na teritoriji opštine Bojnik podno Radan planine formirana je 9. srpska udarna brigada, koju je činilo 379 boraca iz Timočke krajine, Sokobanje, Svrljiga i Niša. Brigada je imala četiri bataljona..
Preko hiljadu kilometara je borbeni put ove brigade kroz koju je prošlo 5110 boraca, od kojih su 883 poginula, 70 njih je umrlo i 13 nestalo. Brigada je dala i tri narodna heroja, Vasilija Đurovića Žarkog, Branka Miloševića Metalca i Petronija Jovanovića Pere Komirićanca i 84 nosioca partizanske spomenice,
naglasio je Nikolić.
Osim u Drugom svetskom ratu. 9. Srpska brigada je dala je svoj doprinos u ratovima na prostoru bivše Jugoslavije i tokom NATO agresije 1999. godine.
Tradiciju Devete srpske udarne brigade nastavila je Deveta motorizovana brigada, a potom Komanda za razvoj Timočke brigade.
U čast boraca u zaječarskoj kasarni se nalazi Spomen kuću svih ratova Timočke krajine. Prošle godine po prvi put su se tu okupili živi pripadnici devete brigade, a sada je u pripremi i knjiga o putu ove brigade.