Sondažna iskopavanja na lokalitetima u Krivom Viru i Lukovu

Istorijski muzej Srbije iz Beograda, u saradnji sa Кulturno-obrazovnim centrom Boljevac i Narodnim muzejom u Zaječaru, nastavio je i ove godine sa realizacijom projekta „Arheološka topografija opštine Boljevac“.

Arheolozi Istorijskog muzeja Srbije obavili su sondažna iskopavanja na lokalitetima „Crkvina“ u Кrivom Viru (započeta prošle godine) i „Crveni kamen“ u Lukovu.

Ovim istraživanjima dobijeni su osnovni stratigrafski podaci i prikupljen arheološki materijal pomoću kojeg se može tačnije odrediti vreme trajanja života na datim nalazištima u prošlosti.

Na lokalitetu „Crveni kamen“ potvrđeno je postojanje starijeg horizonta, najverovatnije iz bronzanog doba, i mlađeg – pozno rimskog, kome pripadaju ostaci manjeg utvrđenog kompleksa.

Iskopavanjima na lokalitetu „Crkvine“ u Кrivom Viru otkriveni su slabo očuvani tragovi temelja sakralnog objekta i njemu odgovarajućeg kulturnog sloja koji se okvirno može datovati u raspon od kraja XIV do XVI veka.

Podsećamo, projekat „Arheološka topografija opštine Boljevac“, koji predviđa evidentiranje i sondažu određenih lokaliteta od perioda antike do turskog doba, započeto je prošle jeseni. Sondažno ispitivanje je počelo u selu Кrivi Vir, na lokalitetu Crkvine, gde su pronađeni ostaci keramike koja datira iz 17. i 18. veka.

Prema evidenciji stručnjaka, na području opštine Boljevac postoji oko trideset lokaliteta iz različitih istorijskih epoha.

izvor i foto: KOC/Marko Vuksan, arheolog