Dan zaštite prirode u Srbiji obeležen je nadomak Sokobanje na vodopadu Ripaljka – prvom zaštićenom prirodnom dobru u nekadašnjoj Jugoslaviji. U našoj zemlji zaštićeno je više od 450 prirodnih dobara koja obuhvataju oko šest odsto teritorije Srbije.
Na vodopadu Velika Ripaljka trenutno nema vode. To se često dešava od kada je davne 1953. kaptiran zbog vodosnabdevanja Sokobanje.
U manje sušnim periodima voda pada sa 11 m visine, a uz još 10 manjih predstavlja veličanstven prizor. Međutim, i kada presuši, popularno je izletište ne samo među žiteljima ovog kraja, već i među stranim gostima, a naslanja se na još tri zaštićena dobra: Ozrenske livade, Lepteriju i Sokograd i Rtanj.
Ripaljku godišnje poseti 60.000 ljudi.
Nadležni u opštini Sokobanja traže da pod zaštitom države budu i Sesalačka pećina, Vrmdžansko jezero i deo Ozrenskih livada.
Jedanaesti april obeležava se kao Dan zaštite prirode u Srbiji od pre deset godina. Na taj dan 1949. prvi put je institucionalno zaštićeno neko prirodno dobro u tadašnjoj FNRJ. Bio je to upravo vodopad Ripaljka na reci Gradašnici na planini Ozren.
Inače, turistička sezona u Sokobanji je već počela, a za uskršnje i prvomajske praznike Sokobanjci očekuju više od 30.000 gostiju, za koje će već po tradici 1.maja biti priređen koncert na trgu ispred Miloševog konaka.
Svečano će biti i 21. juna kada Sokobanja obeležava 182 godine organizovanog turizma u tom mestu, a program će biti izveden na novoj letnjoj pozornici “Vrelo”.
izvor: Beta, RTS, A.P. foto: soko-banja.org