Svetski dan televizije: Magična kutija kroz istoriju

Rezolucijom iz 1996. godine, Generalna skupština Ujedinjenih nacija proglasila je 21. novembar Danom televizije, ustanovljenim zbog činjenice da je televizija glavni instrument u informisanju i uticaju na javno mnjenje.

Prvi put reč televizija upotrebljena je 1900. na međunarodnom kongresu u Parizu. Za dan rođenja televizije uzima se 25. april 1925, kad je Britanac Berd u Londonu preneo sliku lutke iz potkrovlja u radnju u prizemlju, gde je bio montiran prijemnik.

Dve godine nakon prvog prenosa slike, demonstriran je i prvi sistem za snimanje na televiziji. Ubro nakon toga, osnovana je NBC TV mreža, a 7. aprila 1927. godine prenet govor sekretara SAD Herberta Huvera 320 kilometara dalje i ovo je bio prvi TV prenos u istoriji ovog medija.

Godinu dana kasnije, osnovana je i prva televizijska stanica W2XB u Njujorku, a zatim i CBS (Columbia Broadcasting System).

Dve godine kasnije, u Velikoj Britaniji osnovan je i BBC koji 1929. godine započinje i sa svojim redovnim programom. Prva televizijska drama “Čovek sa cvetom u ustima” emitovana je 1930. godine u rezidenciji britanskoh premijera Remzija Mek Donalda.

Prvi analogni televizijski program visoke rezolucije započeo je 1936. u Velikoj Britaniji.

Krunisanje kraljice Elizabete 2. juna 1953. bio je povod i zapravo prvi uživo prenos na britanskoj televiziji. U junu 1980. godine, CNN je lansirao prvi svetski informativni program koji je emitovao vesti 24 sata dnevno, a devet godina kasnije isto su uradili i iz Sky Newsa. Letnje Olimpijske igre održane u Berlinu 1936. bile su prve Olimpijske igre koje su se uživo prenosile. U martu 1953. godine, dodela Oskara dobila je svoj “live” prenos, a 1966. i prvi prenos u boji. Bend “Bitlsi” prvi put nastupili su uživo 1964. godine, a 1967. bend “The Doors” nastupao je u The Ed Sullivan Show, kada je Džim Morison napravio incident izgovarajući neadekvatne reči pesme “Light My Fire”.

Prvi susret Beograđana sa televizijom odigrao se u septembru 1938. godine na Beogradskom sajmu, kada je holandska firma “Filips” montirala prvu televizijsku stanicu sa studijom, odakle su za sve vreme trajanja jesenjeg sajma, prvi put na Balkanu, emitovane televizijske emisije za širu publiku, uz učešće beogradskih glumaca.

Za istoriju srpske televizije najznačajniji datum je 23. avgust 1958. godine kada je emitovana prva televizijska emisija. Bio je to Dnevnik koji je vodio Mića Orlović.

Prva televizijska reklama je emitovana 1. jula 1941. u Njujorku, a plasirala je kompanija satova i trajala je 20 sekundi.

Sapunica koja je prva ugledala svetlost dana na televizijskim ekranima je “Žena za pamćenje”, davne 1974. Najduži film na svetu prema Ginisovoj knjizi rekorda je “Lek za nesanicu” snimljen 1987. godine, traje ukupno 87 sati.

Dvanaest sati i 30 sekundi trajao je najduži televizijski intervju bez prestanka, prikazan u Španiji, i u njemu su gostovale slavne ličnosti.

Dolazak daljinskih upravljača 1980. obradovao je ljubitelje magične kutije, koji su do tada morali da ustanu da bi promenili kanal.

Nagledanije emisije su globalni događaji, kao što su Olimpijske igre i Svetska prvenstva u fudbalu.

Danas je televizija, kao preteča svih naknadnih usavršavanja elektronskih medija, i dalje važno sredstvo informacija o životu na planeti, onom iz prošlosti, iz sadašnjosti i s pogledom u budućnost.

izvor: B92/Edukacija; foto: broadcast dialogue