Prva sistematska arheološka istraživanja na lokalitetu Radujevac – Ćetaće

Ministarstvo kulture i informisanja ove je godine finansijski podržalo više projekata Muzeja krajine u Negotinu i saradnika ove ustanove kulture u oblasti arheološkog i nepokretnog nasleđa.

U pitanju su bila arheološka istraživanja, zaštitna arheološka iskopavanja, konzervatorsko – restauratorski radovi koje je negotinski Muzej Krajine na više lokaliteta sprovodio zajedno sa Arheološkim institutom u Beogradu i Zavodom za zaštitu spomenika Niš, a ovih su dana otpočela prva sistematska arheološka istraživanja na lokalitetu Radujevac-Ćetaće kraj Negotina koja predvodi Balkanološki institut SANU.

Radi se o lokalitetu koji je već uvršćen u preliminarnu listu Uneska kao jedan od retkih očuvanih rimskih lokaliteta na dunavskom limesu. S obzirom da se nalazi na strateški važnom mestu, nadomak ušća Timoka u Dunav i na teritoriji velikog i značajnog rimskog grada Aquae (Prahovo) očekuju se značajni istraživački rezultati koji treba da razreše važna pitanja u vezi sa vojnom organizacijom rimske granice ali i ekonomskim (rudarskim) karakteristikama šire oblasti, objašnjava Gordan Janjić, muzejski savetnik negotinskog muzeja koji zajedno sa dr Vladimirom P. Petrovićem, naučnim savetnikom, rukovodi projektom.

Istraživanja su fokusirana na stratigrafiju lokaliteta, kao i na definisanje građevinskih faza koje prate razvoj ovog važnog utvrđenja, čija je svrha bila da zajedno sa obližnjim Durustorumom (Vrav) u Bugarskoj štiti pravac prodora neprijateljskih vojnih jedinica dolinom Timoka prema bogatim i čuvenim centralnobalkanskim gradovima Rimskog carstva.

Najranija faza izgradnje veovatno potiče sa kraja I veka posle Hrista iz doba cara Trajana, potom se nazire kasnoantička reorganizacija utvrđenja a verovatna je i vizantijska obnova. Istraživanjima će se utvrditi eventualno postojanje predrimskog elementa na prostoru lokaliteta, kaže Janjić.

Ono što se do sada zna o ovom lokalitetu je da se na 800 m uzvodno od ušća Timoka u Dunav, na levoj obali Dupljanske reke, nalazilo malo pravougaono utvrđenje koje je štitilo put i pristup mostu preko reke Timok. Crtež utvrđenja ostavio je Feliks Kanic u kasnom XIX veku. Da je reč o objektu vojnog karaktera, četvorougaone osnove sa zaobljenim bedemima na uglovima, ukazala su manja iskopavanja sprovedena od 1958. godine do 1960. godine i datovala su lokalitet u kasnu antiku nakon napuštanja provincije Dakije.

Za ovaj projekat Balkanološkom institutu SANU odobreno je 950.000,00 dinara.

preuzeto: Danas.rs, foto: fb Muzej Krajine